Belianska jaskyňa jako váš cíl

Objevte kouzlo podzemních prostor

Máte pocit, že už v Tatrách nemáte co objevit? Není to pravda. Platí to zvlášť o podzemních prostorách. Vzpomínáte na událost roku 2004? Pro jeskyňáře to byl Mesačný tieň. Kdo chce alespoň jen tušit, co se tam skrývalo, může navštívit celoročně Belianskou jeskyni.

Tma pod krápníky

Prohlídky v jeskyni mají dlouhou historii. Zpřístupněna byla rok po svém "znovuobjevení", a to v roce 1882. Navíc ji hned po 4 letech elektricky nasvítili, což nebylo v tu dobu v Evropě právě obvyklé. Však to také při prohlídce průvodci připomenou. Jak? Právě zhasnutím. Poznáte na vlastní kůži, jak vás může pohltit černočerná tma. Stejnou tmu viděli právě objevitelé jeskyně i ti, co našli Mesačný tieň.

Jak se do jeskyně volá?

Zdoláte-li půlhodinové stoupání z Tatranské Kotliny lemované naučnou stezkou, pak se můžete po zakoupení vstupenky těšit na prohlídkový okruh. Čeká vás téměř půldruhého kilometru (1370 m) s  převýšením 125 m, na trase je navíc 860 schodů (zkuste si je počítat!). Pobyt v jeskyni trvá asi 70 minut, takže je lepší mít na sobě nějakou teplejší vrstvu.

%%full%%

Teplota v jeskyni se totiž pohybuje od 5 do 6,3°C a  relativní vlhkost má 90 až 97 %.

Co vás tu nemine?

Délka celého systému Belianské jeskyně je asi 3640 m s převýšením 160 m, prohlídka tak ukazuje víc než dost. Značnou vertikální členitost jeskyně dotvářejí propasti (Hladová priepasť, Peklo), komíny i zřícené síně a dómy (Zrútený dóm, Dóm trosiek). Vodní modelace jeskyně je víc než patrná v částech Rúrovitý dóm, Dlhá chodba a  Priepasťová chodba. Všechny návštěvníky určitě upoutají sintrové vodopády (Vysoký dóm, Dóm SNP, Vodopádový dóm, Hudobná sieň) a  pagodovité stalagmity (Palmová sieň).

Nejkrásnější ovšem je, když zazní do ticha reprodukovaná hudba v Hudobnej sieni. Svoje pojmenování dostala podle zvuků kapek vody dopadajících na hladinu jezírka...kap...kap...kap...

Vyhledejte si ubytování


Novinky na váš e-mail

  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru