Dvě novinky o chatách

Co se děje na Žiarské chatě a u Popradského plesa?

Na horských chatách se stále něco děje. Každý čeká obnovu Chaty pod Rysy, ale tady je ticho. Více vzruchu je níže u Popradského plesa, kde se obnoví původní Majláthova chata a otevřená je rekonstruovaná chata v Žiarské dolině v Západních Tatrách.

Od 2. září 2006 je otevřeno

Historie Žiarské chaty (1325 m n.m.) se píše od roku 1939, byla otevřena 1. července. Po vypálení chaty nacisty v roce 1944  vznikala v letech 1947-1950 nová stavba, která vydržela až do letošního jara. Pod masívem Barance se od dubna uskutečňovala již nutná celková rekonstrukce a vznikla zde jedna z nejhezčích chat na Slovensku.

Při slavnostním otevření u příležitosti 11. ročníku vysokohorského duatlonu stříhali pásku poslanci Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš a nejštědřejší sponzoři (Firma Xella darovala zdivo za 1,3 milionu SKK.). Chata ještě není úplně hotová, do konce září by se mělo dokončit i patro, kde se nachází hlavní ubytovací prostory chaty. Na chatě budou proto brigádníci vítaní i během podzimu. Je nutné upravit poničené okolí chaty.

Staveniště u Popradského plesa

Další novinkou je obnovení dávno zničené Májláthovy chaty u Popradského plesa podle původních starých nákresů. Chata u plesa stála už od roku 1879, po roce vyhořela, ale hned se zde stavělo znovu, a  to několikrát.

%%full%%

Nová chata není konkurencí pro horský hotel (stojí zde od roku 1961), má jít o demolici starého bufetu a úpravy celého prostoru u Popradského plesa. Investor ani nezamýšlí možnost ubytování v  Majláthově chatě, měla by v ní být pouze stylová restaurace.

Přibude nová chata?

V souvislosti se stavbou Majláthovy chaty se znovu hovoří i o obnovení Kežmarské chaty u Veľkého Bieleho plesa. Zásluhu na tom má primátor Kežmarku Igor Šajtlava. Stavbu chaty pod Belianskými Tatrami před třemi lety odmítli ochranáři. Primátor se vyjádřil, že se pokusí opět obnovit jednání. Ani dnes však nemá mnoho šancí situaci změnit.

Správa TANAPu svoje stanovisko podle slov ředitele parku Tomáše Vančury nezměnila. Místo, kde stála Kežmarská chata již téměř není v terénu patrné a laik vůbec nepozná, že u Bieleho plesa někdy něco stálo.

Vyhledejte si ubytování


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru