Lavinové nebezpečí vyskočilo na čtyřku

V Tatrách vítr a nový sníh zvýšil lavinové nebezpečí

Ve Vysokých, Západních a Nízkých Tatrách se vytvořilo velké lavinové nebezpečí, tj. 4. stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice. Připadlo mezi 40 až 60 cm sněhu a hrozí samovolné uvolnění lavin.

Baranec ze Žiarského sedlaSněžení přineslo velké riziko

Varování horské záchranné služby přineslo zprávu o 4. stupni lavinového nebezpečí ve Vysokých, Západních a Nízkých Tatrách se vytvořilo velké lavinové nebezpečí. Sníh je na většině strmých svazích jen málo zpevněný. Předpokladá se tak již samovolné uvolnění středních až velkých lavin, které mohou místy ohrozit údolní cesty. Pohyb mimo značené sjezdové tratě se nedoporučuje, protože už při malém zatížení je možný výskyt lavin. Horská záchranná služba proto nedoporučuje pohyb ve vysokohorském terénu.

Mapy lavinových katastrů

S vaší orientací vám pomůže nástroj oblíbené Turistické mapy na serveru hiking.sk. Vrstva zobrazuje jednotlivé dráhy lavin na území Slovenska, které byly v minulosti zaznamenané. Snadno tak uvidíte, jak moc je třeba ohrožená cesta na Žiarskou chatu nebo turistické trasy na jednotlivé horské chaty ve Vysokých Tatrách. Při 4. stupni se ale každý, kdo vstupuje do horského prostředí už zbytečně vystavuje riziku. Každý návštěvník hor by měl mít s sebou doporučenou výbavu, tzn. lopatku, sondu a lavinový vyhledávač. Je samozřejmé, že by se měl pohybovat ve skupině a brát ohled na podmínky v terénu.

Co vám pomůže

Připravili jsme pro vás přehled důležitých informací, které vám pomohou při plánování zimní túry v Tatrách:

Zajímavosti

  • Stoletá lavina padla na konci března v roce 2009. 25.3.2009 informoval ředitel oblastní horské záchranné služby Západné Tatry Ján Kostka - Zelina o pádu velké laviny. Došlo k němu zhruba v 11 hodin dopoledne v Žiarské dolině. Sníh způsobil škodu mj. na lesních porostech, lidé kvůli vyhlášenému 4. stupni lavinového nebezpečí již několik dní do Žiarské doliny měli zakázaný přístup.

Vyhledejte si ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru