Turista zemřel v Roháčích

Osamocený turista zahynul na skalnatém hřebeni

Rozsáhlé pátrání v Roháčích úspěch nepřineslo. Turista po pádu zemřel.

Horská záchranná službaNoční pátrání

Včera 1.6.2011 večer v devět hodin chatař ze Žiarské chaty v Západních Tatrách požádal Horskou záchrannou službu o pomoc pro slovenského turistu, který byl ubytovaný právě na této horské chatě. Mladý 31letý muž ze západoslovenské Senice zapsal v 10:00 hodin při odchodu na túru do knihy túr a vycházek jako cíl svého výstupu Plačlivý a Ostrý Roháč s návratem do 20:00 hod. Bohužel, turista se do tmy nevrátil a chatař neprodleně zalarmoval záchranáře.

Našel se batoh a později i turista

Běhěm noční náročné pátrací akce na hřebeni, která probíhala za velmi špatných povětrnostních podmínek v prudkém dešti a v mlze, bylo nasazených 23 záchranářů z  Oblastního střediska HZS Západné Tatry, z toho bylo 11 profesionálních záchranářů. Na hřebeni se během akce našel batoh a asi po dalším hodinovém pátrání byl nalezen na severní straně i pohřešovaný turista. Byl již bez známek života.

Silná bouřka

Odpoledne zaznamenali právě v této oblasti silnou bouřkovou činnost, a právě zřejmě bouřka mohla být příčinou turistova asi 150 m pádu z hřebene. Záchranáři mrtvého spustili po sněhovém poli do Smutné doliny a na nosítkách jej dopravili na Zverovku.

Kniha túr

Právě takové události bezpečně dokazují, že zapsání do knihy túr není až tak marnou záležitostí. Zejména to platí v případech, kdy se do hor vydáváme sami. Pak se bez pomoci neobejdeme. Bohužel, včera byla veškerá pomoc marná, ať by byla seberychlejší.

%%full%%

Zajímavosti

  • 24.6.2011 se bude konat ve Starém Smokovci v Kaviarni U Michalka čtvrtá ze série přednášek o nebezpečných meteorologických jevech - tentokrát na téma "bouřky". Začíná v 17.30 h a přednášet budou meteorologové i záchranáři.
Zdroj:

Horská záchranná služba


Související ubytování


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru