Baranec

Dominantní hora Liptova je atraktivní pro svůj výhled a dobrou dostupnost.

Baranec (2184,0 m n. m.) je třetím nejvyšším vrcholem Západních Tater. Protože leží mimo hlavní hřeben (v jižním směrem vybíhající v rozsoše) a okolní nižší "kopce" nijak necloní, rozhled z jeho vrcholu je krásnou příležitostí k poznávání tvarů hlavních vrcholů roháčského hřebene i ostatních částí západních Tater.

+ Zobrazit více fotografií- Zobrazit méně fotografií

Z Barance (polsky Baraniec) jsou dobře vidět i vysokotatranské vrcholy Kriváň, Rysy, Vysoká, Svinica atd. Rozsocha Barance vychází z uzlového bodu na Plačlivém, pokračuje přes Smrek a následně klesá ve dvou výběžcích do na Liptovské kotliny, kde ohraničuje na západní straně oblast Žiarské doliny, na východní tvoří hranici Račkové doliny a její odnože, Jamnícke doliny, která leží pod svahy Malého Barance. Všechny uvedené doliny i vrcholy jsou snadno přístupné po turistických značkách, jižní úpatí Barance navíc obchází Západotatranská magistrála.

Provýstup

Vzhledem k tomu, že se při pohledu z Liptova jedná o velmi výrazný a snadno dostupný vrchol, je pravděpodobné, že na Baranec vystupovali místní obyvatelé od nepaměti – jeho travnatá úbočí byla ostatně významnou součástí pastvin již od počátků salašnictví v Západních Tatrách.

Jako první zimní výstup uvádí polské zdroje túru dvojice J. Przyborowski i W. Majewski 23. února 1914.

Výstup

Výstup na vrchol Barance představuje klasickou turistiku, vede sem několik tras, východiskem je zpravidla Žiarská dolina - z jejího ústí vede přímo na vrchol žlutě značený chodník), případně z ústí Račkové doliny (přes Malý Baranec, zelená značka). Nejnáročnější je přitom dlouhé táhlé stoupání s velkým převýšením. Cesta je ale poměrně pohodlná, bez zvláštních technických obtíží. Delší, ale příjemnější výstup vede Žiarskou dolinou, kolem Žiarské chaty a přes stejnojmenné sedlo (modrá a později zelená značka), odkud se na Baranec dostaneme oklikou od severu, přes široký hřbet Smreku. Poslední uvedená trasa je přístupná i v zimě.

Zajímavosti

  • Pojmenování hory nemusí nutně souviset s pastvou ovcí a beranů, je stejně tak možné, že souvisí s výskytem kamzíků. Samci jsou totiž nářečně nazýváni také jako "capi" nebo "barani", kamzice jako "kozy" a  jejich mláďata "jahňata". Podobně vznikly názvy Baranie rohy, Kozí či Jahňací štít ve Vysokých Tatrách.
  • Baranec vstupuje do poezie. Dominanta Liptova okouzlila zejména Janka Kráľa. Baranec v jeho básni vystupuje pod svým lidovým názvem Štít.

“Kebych bol, jako nie, sokol krivokriely,
lietal bych ponad Váh ak obláčik biely,
ponad Váh bych lietal, na Štíte bych býval
čiže bych sa dolu na ten Liptov díval…“


  • Slovakia.travel
  • Horská záchranná služba
  • Union Pojišťovna
  • Liptov
  • Booking.com - rezervace ubytování v Tatrách
  • Slovakia Tatry
  • Alpenverein Edelweiss

Top

↑ nahoru